The Brick Coffee Meeskonna eesmärk on pakkuda parimad ja erilisemaid kohvisid.

Kohviubadest lühidalt

Erinevad kasvutingimused ja kohvisortide maitseprofiilid võivad vahel nii mõndagi üllatavat pakkuda. Kohvist võib leida mitmeid erinevaid maitsenüansse. Kas olete ette kujutanud, et kohv võiks maitsta nagu tume šokolaad, mustsõstar või rabarberikissell? Sarnaselt erinevatele viinamarjasortidele on ka erinevaid kohviubade sorte, nagu näiteks Typica, Red Bourbon, Catuai, Geisha ja tuhandeid veel. Loomulikult ei ole need kõik meeldiva maitsega või ainuüksi joodavadki. Samuti mängib rolli päritolu – kas kohv on kasvanud Kesk-Ameerikas, Lõuna-Ameerikas, Aafrikas või Aasias.

 

Kohvitaime sugupuu jaguneb kaheks põhiliigiks: Coffea canephora ja Coffea arabica.

Coffea canephora ja robusta kohv

Ebameeldiva maitsega kohvi on üldjuhul C.canephora. Selle kohviliigi ainus tuntud esindaja on robusta kohv. Nagu ka nimi ütleb on kohvil robustne maitse, mille tingib mitu erinevat tegurit.

 

Esiteks, C.canephora kasvab maksimaalselt 700m kõrgusel merepinnast, mis ei ole kohvipuu kohta eriti kõrge. Tänu suhteliselt madalale kasvukõrgusele ei ole C.canephora väga happeline, mille tõttu jääb kogu joogi ülesehitus lamedaks ja tuimaks. Samal põhjusel ei tõuse kohvis suhkrud piisavalt esile.

Kõrgem kofeiini ja klorogeenhappe sisaldus, mis on kaitsemehhanismiks putukate vastu, muudab C.canephora liigi kohvid mõrudaks. Oluline oleks ka märkida, et lipiidide ja suhkrute sisaldus on C.canephora liigil tunduvalt väiksem.

 

C.canephora suhkrute sisaldus on 3-7% C.arabica 6-9% vastu. Lipiidide vahekord on vastavalt 10-11,5% ja 15-17%. Sellel põhineb ka fakt, et ligikaudu 65% kogu maailmatoodangust on C.arabica.

Coffee arabica

C.arabica on habras ja raskesti kasvatatav kohviliik. Ta ei oma nii tugevat kaitsemehhanismi kui C.canephora, kuid sellel on ka oma pluss pool. C.arabical ei ole mõrudat, määrdunud ega tuhmi järelmaitset, mis tihtipeale iseloomustab C.canephora kohvisid.

 

C.arabica vajab minimaalseks kasvukõrguseks umbes 800-900 meetrit. Klassikaliselt üle 2500m merepinna ei minda, kuigi ka siin on erandeid. See tagab hea happesuse, mis muudab kohvi kompleksemaks ja toob nüansid paremini välja. C.arabica juured on sügavamal kui C.canephoral, mis tagab efektiivsema toitainete omastamise.

 

Siinkohal oleks ka oluline märkida, et C.arabical on kromosoome 44, kuid C.canephoral seevastu 22